Specifika hypotéky na pozemek a stavbu domu
Chcete začít s výstavbou a už i víte, na jakém místě? Skvělé. Tak teď už potřebujete jen peníze. Hypotéka na pozemek https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/nebankovni_hypoteky/ je logickým řešením. Víte ale, jak ji můžete čerpat? V čem se liší od běžné hypotéky na koupi bytu? Podívejme se na to.
Úvěry na pořízení bytu nebo domu a na realizaci nové budovy se poměrně liší. V prvním případě čerpáte ihned celou částku, kterou jen předáte původnímu majiteli a dalších 20 let jen v klidu splácíte. Rodinného domku od nuly je to jiné. Čerpáte totiž postupně podle pracovních fází. Z toho důvodu si musíte dát dohromady detailní plán již před žádostí. Kromě jiných proto budete potřebovat následující dokumenty:
- územní rozhodnutí,
- stavební povolení a doložku o nabytí právní moci,
- přehled nákladů a časový plán čerpání úvěru,
- projektovou dokumentaci a vše potřebné kolem ní.
Když mám vlastní pozemek
V tomto případě je postup trochu jednodušší. Pozemek můžete použít jako zástavu pro následující úvěr a jde o skvělou možnost, protože ceny parcel jsou dost vysoké a jako zástava na hrubou stavbu obvykle bohatě stačí. Pokud ne, můžete využít jinou svou nebo rodinnou nemovitost. Po dokončení již nemusíte budovu zapisovat do katastru, protože se automaticky stane součástí pozemku.
Když nemám kde začít
Zde si musíte jako zástavu najít jinou nemovitost. A máte dvě možnosti úvěrů. Finance si můžete vzít na parcelu i budovu od jedné bankovní společnosti, anebo každou od jiné. Stejně tak si o peníze můžete zažádat v jednom, anebo na dvě části. Dejte si ale pozor na limity dané banky. Některé mají nastavené, že musíte finance vyčerpat např. do 48 měsíců, jinak budete platit vysoké pokuty.
Na to si dávejte obzvlášť https://www.pravniprostor.cz/clanky/procesni-pravo/absence-predzalobni-vyzvy-a-presto-priznane-naklady-rizeni pozor, jinak se můžete dostat do velkých problémů. Potom již není úniku a dluhy jenom porostou.