Příprava před malováním je také důležitá
Rozhodnout se vymalovat pokoj nebo celý byt svépomocí vyžaduje jistý kus odvahy, ovšem při dodržení určitých pravidel může naše snaha dopadnout dokonce nad očekávání.
Váleček nebo klasika
Klasikou rozumíme štětku, neboť se dříve ničím jiným prakticky nemalovalo. Malování válečkem je však mnohem preciznější a hlavně jednodušší. Štětku, resp. silný zárohový štětec, budete potřebovat rovněž, a to na rohy a místa, kam se s válečkem nedostanete. Někdy však štětec nahradí malý tenký nylonový váleček.
Jaký typ válečku použít, závisí jednak na hrubosti povrchu stěny, a pak na druhu použité barvy. Výsledek je ale přijatelný i tehdy, pokud sáhnete po univerzálním modelu válečku.
Příprava před malováním
Pokud to jde, veškerý nábytek z místnosti přemístěte jinam. Vyplatí se pak také zakrýt polyetylenovou fólií okna, vypínače, krycí lišty, dveřní zárubně – konce fólie se lepí speciální maskovací lepicí páskou. Páska navíc vytvoří přesný rovný okraj, který po sloupnutí zajistí dokonalý přechod mezi malbou a zárubní, či okenním rámem a parapetem. V této fázi se vyplatí být trpělivý, neboť na těchto drobných detailech závisí úspěch celé akce. Zakrývání oken je zásadní také z toho důvodu, že některá malba nebo penetrace zanechává na povrchu mapy, které se jen stěží odstraňují. A pokud přece jen musíte zbytky barvy odněkud setřít, přidejte do saponátové vody trochu octa, nebudou se pak tvořit šmouhy.
Škrábání malby
Zda je nutné starý nátěr odstranit, zjistíme jednoduše. Namočíme váleček do vody a několikrát s ním přejedeme napříč stěnou. Jestliže se na něj stará malba přilepí, škrábání se nevyhnete. Profesionální malíři však doporučují škrábat každý povrch, který byl malovaný minimálně dvakrát, někdy se vyplatí škrábat a penetrovat po každém malování, většinou na stěnách starých domů.
Co je to penetrace
Ta slouží k tomu, že tzv. homogenizuje nestejnoměrnou strukturu povrchu, používá se např. u vyspravovaných omítek štukem, u tmelených povrchů, omítek sádrovaných, nebo na nové nátěry u novostaveb, či na oškrábaný povrch. Dříve se namísto penetrační vrstvy používala mýdlová voda – mýdlo se nastrouhalo struhadlem na jemné vločky a ty se pak rozpustily v horké vodě. Tam, kde se vyskytuje plíseň nebo houba, použijeme speciální fungicidní penetraci.