Insolvence? Žádný problém
V době televize, internetu a chytrých telefonů se velice daří tzv. šmejdům. Už ale zdaleka nejde jen o prodejce předražených hrnců, kteří cílí na důchodce. Začínají převládat podvodné finanční společnosti, které půjčují „zadarmo“. Ale zadarmo ani kuře nehrabe. Jenomže v té reklamě byl známý herec a ten by přece nepropagoval něco, co by bylo podvodné… Za peníze ovšem ano.
Když si potřebujte půjčit peníze, tak jdete většinou do banky. Tam si prověří vaše příjmy, a jestli máte majetek, abyste byli schopni splácet. Banky totiž chtějí peníze, které půjčili, vrátit, samozřejmě s úroky. Společnostem šmejdů se ale líbí, když nemůžete platit. Protože pak si mohou účtovat neskutečné penále a v důsledku tak můžete platit třeba dvojnásobek půjčené částky. Takové společnosti tak půjčují lidem s insolvencemi, nesplácenými dluhy a ano, i těm důchodcům.
Bude to znít ošklivě a někomu se to asi nebude líbit, ale z velké části si takto půjčují lidé, kteří mají poněkud menší finanční gramotnost. Vidí jen rychlé peníze a zapomínají na to, že je budou muset vrátit. A přesně na ty jsou kampaně společností šmejdů zaměřeni. Na lidi, kteří si nečtou malé písmo a nepočítají RPSN (procentuální podíl z dlužné částky, který musí dlužník splatit za jeden roku), ani kolik jim každý měsíc zbyde. Není to ale jen vina těch lidí.
Řekněte sami: Kdo Vám vysvětlil svět financí? Kdo Vám řekl, jak platit složenky, nebo co to vůbec to RPSN je? Já se to dozvěděla až po maturitě s první složenkou za odpad. A to je právě ono – málokdo to svým dětem, nebo třeba žákům vysvětlí. Lidé to pak zjišťují většinou na internetu – a tam je hodně názorů, málo faktů a dost šmejdů. Zadala jsem do vyhledávače „co je to rpsn“. Přesně jak jsem to napsala. Jako první mi vyjela kalkulačka k RPSN. Další dva odkazy ovšem byly na dluhopisy a úvěry. A kam půjdete, když je nadpisem „Půjčka bez úroků“?
Nemůžu nikomu zakázat, aby si půjčoval. Ale přesto chci apelovat, aby se lidé alespoň s někým poradili, než se zadluží.